Adobe ile online ofis uygulamaları

Goggle daha önce davranıp ofis uygulamalarını online ve ücretsiz olarak sunmuştu. Oldukça başarılı sayılabilecek uygulamalar hayranlığımızı korurken, şimdi de Adobe’un online ofis uygulamalarıyla karşılaştık.

Adobe da aynı Goggle gibi Kelime İşlemci(Word), Sunum(PowerPoint) ve Tablolama (Excel) amaçlı uygulamalar sunuyor. Bütün uygulamalarında temel yapıyı PDF üzerine kurmuş.

Adobe son zamanlarda PDF formatına büyük önem veriyor. Ar-ge çalışmaları için de en çok parayı Acrobat üzerine harcıyor. Geliştirdiği online ofis uygulamalarında da PDF formatını kullanıyor. Fakat sadece PDF de değil. Bunun yanında Zengin Metin, Word ve OpenOffice için de dosya ihraç edebiliyor.

Her iki uygulama da her yerden erişilebilmeye ve işbirliğine vurgu yapıyor. Malum MS Office’de bir dosyayı bir kişi düzenleyebiliyor. Onu düzenleyebilmek için de dosyayı ve Office programını bulundurmanız gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında Microsoft’un işinin giderek zorlaşacağı kesin. Ama duyumlar Microsoft’un da office uygulamalarını online yapmaya çalıştığı yönünde. Demek ki yakın gelecekte “Tüm ofis uygulamaları online olacak” desek haksız sayılmayız.

Adobe’un Kelime İşlemcisinin adı Adobe Buzzword, Sunum programının adı Acrobat.com Presentations, Tablolama programının adıysa Acrobat.com Tables.

Yanlız şunu söylemekte yararvar: Adobe’un bu uygulamalarının hepsi de henüz BETA. Ve ne yazık ki ücretli. 🙁

Daha fazla bilgi için https://acrobat.com/features_online_office_applications.html

FacebooktwitterpinterestlinkedinFacebooktwitterpinterestlinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir