Birileri savaşacak ki onlar 400 Milyar $ kazansın!

Dün Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) yıllık raporunu yayınlamış. Rakamlara üstünkörü bakınca konu dikkatimi çekti ve biraz araştırmaya karar verdim. Sektörün çok büyük olduğunu, çok para kazandıklarını kahve muhabbetlerinde bile sık sık duyardık. Ama ilk defa net rakamlarla görünce dehşete düştüm!

SIPRI 2015
SIPRI 2015

Benim savaş sanayi olarak tanımlayacağım ama onların kendilerini savunma sanayi olarak tanımladığı bu alanın 2014 yılındaki geliri tam 400 Milyar $ olmuş. Üstelik bu rakama dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Çin’in rakamları dahil değil! Bu 400 milyar $’ın yarısını da ilk 10’daki firmalar yapıyor. İlk 10’daki firmaların da 7’si Amerikan şirketi. Bir İtalyan, bir İngiliz ve bir de Avrupa ortaklığı var.

İşte ilk on

2014 yılında en çok silah satan 10 firma
2014 yılında en çok silah satan 10 firma

Bu 10 firmanın çoğu neredeyse tüm gelirlerini silah satarak kazanıyor. Örneğin BAE ve Raytheon’un gelirinin %94’ü silahtan.Sadece Boing, Airbus ve United Technologies gibi firmalar gelirlerinin yarıdan fazlasını sivil işlerden elde ediyorlar.

Gelirlerin dağılımı
Gelirlerin dağılımı 2013

Türkiye’nin yeri

SIPRI raporunda ilk 100 firmaya yer vermiş. Türkiye de ilk kez bu raporda 2 firmayla listeye girmiş. Bu firmalardan biri 2005 yılından beri listede yer alan ASELAN, diğeri de ilk kez bu yıl listeye giren Türk Hava Kurumu. Raporda Türkiye’ye ayrı bir paragraf ayrılmış ve milli savunma sanayi projelerimizin olduğundan ve bu alanda büyüme potansiyelimizden bahsetmiş.

Her ne kadar ilk 100’de 2 firmamız var desek de ASELSAN listede 73., Türk Hava Kurumu ise 89. sıradan listeye girebilmiş.

İlk 100’deki firmaların ülkelere göre oranı aşağıdaki grafikte görülebilir. Grafikten de anlayacağınız üzere firmaların yarısından fazlası Amerikan firması. Bu alanda ikinci büyük oyuncu ise İngiltere. Türkiye’yi orada göremeyebilirsiz, zira yok! Türkiye diğerleri kategorisinde biryerlerde.

Savunma sanayi firmalarının ülkelere göre dağılımı
Savunma sanayi firmalarının ülkelere göre dağılımı

Savunma sanayinde yeni boyut: Siber güvenlik

SIPRI’nin raporunda yer almıyor ama BAE Systems’in raporunda gelirlerinin hangi alanlardan geldiğine de değinmiş. Buna göre en fazla gelir %50 ile hava savunmasından gelmiş. Raporda ilginç olan başka bir bilgi ise siber (cyber) güvenliğin gelirdeki oranı. Rapora göre 2013 yılında siber güvenlik gelirleri toplam gelirin  %7’si kadarmış.

Siber güvenliğe %7 pay
Siber güvenliğe %7 pay

Yıllık neredeyse yarım trilyon dolarlık bir ekonomiden bahsediyoruz. Dile kolay geliyor ve deyiveriyoruz: 400 milyar dolar diye. Ama her yıl bu kadar paranın savaş için ayrılıyor olması ayrı bir dert, bu parayla yapılan silahlarla insan öldürülüyor veya hayatlar mahfediliyor olması ayrı dert. Tamam bu parayı sosyal projelerde kullanalım, açlığı bitirelim falan demeyeceğim ama bari bu ekonomiyi daha fazla büyütmeyelim. Şu aralar her yerde savaş çığırtkanlarının sesi yankılanıyor. Liderler birbirlerine kafa tutuyor. Nasılsa  bir savaş olsa liderler hayatlarına aynen devam edecekler. Olan garip insanlara, çocuklara, kadınlara olacak. Mesela Esad yüzbinlerce insanı öldüren, milyonlarcasının hayatını kabusa çeviren bu savaştan ne kadar etkilendi?

Kaynaklar

Radikal
BAE Sytems 2014 Raporu
SIPRI 2015 Raporu

FacebooktwitterpinterestlinkedinFacebooktwitterpinterestlinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir