Akademik Hololens Projeleri Ödüllendirildi

Microsoft HoloLens
Microsoft HoloLens

Eğitimde teknoloji kullanımı giderek artmakta. Bu tabi ki kaçınılmaz bir gerçek. Fakat hemen her zaman karşılaştığımız bir sorun var: “Bir teknoloji eğitimde kullanılmaya başlamışsa artık eskimeye başlamış demektir”. Bu söz belki biraz fazla iddialı gelebilir. Fakat kişisel deneyimlerim bu sözün çoğu zaman doğru olduğunu gösterdi. Teknolojiler genelde askeri amaçlı olarak üretiliyor, ardından sağlık ve ekonomi gibi alanlarda yaygınlaşıyor. Eğitim alanında yaygın kullanıma ulaştığında zaten o teknoloji artık son demlerine varmış oluyor. Buna pek çok örnek verebiliriz. Eminim siz de okurken aklınızdan birkaç tanesini geçirdiniz bile.

Fakat Microsoft bu yaygın kanıyı yıkabilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Microsoft Hololens adını verdiği bu teknolojiyi Mixed Reality (Karma Gerçeklik) olarak tanımlıyor. Aslına bakarsanız Augmented Reality (AR) ve Mixed Reality (MR) kavramları üzerinde tartışmalar devam ediyor. Çoğu zaman bir teknolojinin AR mi yoksa MR mi olduğuna karar vermek zor olabiliyor. Benzer konularda çalışan pek çok firma teknolojisini AR olarak tanımlarken Microsoft MR olarak tanımlamayı tercih ediyor. Bu kavramlarla ilgili detaylı bilgiyi Re/code sitesinde bulabilirsiniz. Şimdilik Hololens teknolojisinin detaylı açıklamasını başka bir yazıya bırakıp bu yazının konusuna geçmek istiyorum.

2015 başında Microsoft “Academic Research Request for Proposals” adında bir çağrıya çıktı. Bu çağrıdaki amaç Hololens teknolojisinin oyun dışındaki alanlarda, özellikle de tıp, eğitim ve sanat gibi alanlarda kullanılmasına yönelik çalışmaları desteklemekti. Böylece gelecek yıl piyasaya çıkması beklenen gözlüğünün ilk kullanılacağı alanlardan birinin eğitim olmasını istediğini göstermiş oldu. Geliştirdiği demolarda da tıp eğitimi, sanat eğitimi ve mesleki eğitim konularına özel bir yer verdi. Tam da burada yazının başında değindiğim “bir teknoloji eğitimde kullanılmaya başlamışsa eskimeye başlamıştır” sözüne aykırı bir politika izlendiğini söyleyebiliriz. Günümüzde bir teknolojinin piyasaya çıkması ile eskimiş kabul edilmesi arasındaki sürenin 1-2 yıla kadar indiğini düşünürsek, Microsoft’un henüz piyasaya sunmadığı bir ürünü için eğitim alanını öncelemesinin çok değerli olduğunu düşünüyorum.

Gelelim çağrının sonuçlarına. Microsoft geçtiğimiz günlerde Academic Research RFP’nin kazananlarını ve projelerini açıkladı. 500’den fazla proje önerisi gelen çağrıyı 5 proje kazandı. Kazanan projeler 100.000$ proje fonu ve ikişer adet Holens gözlükle ödüllendirildi. İşte kazanlar ve projeleri:

  1. Carnegie Mellon University: Open-Source Investigations in Mixed Reality:Interactive Art, Visualizations, and Expressive Interfaces on HoloLens
  2. Dartmouth College: Augmenting Reality for the Visually Impaired with Microsoft HoloLens
  3. Virginia Tech: Collaborative Analysis of Large-Scale Mixed Reality Data
  4. Clackamas Community College and Intel: HoloLens Curriculum for Trade-Based Education
  5. University of California: Immersive Semi-Autonomous Aerial Command System (ISAACS)

Nara Eğitim Teknolojileri olarak biz de Academic Research RFP çağrısına katılmayı istedik. Bu amaçla Microsoft Türkiye ile de iletişime geçtik. Fakat ne yazık ki bu çağrı sadece Amerika’daki kurumlara açık olduğundan katılamadık. Umuyorum ki en kısa zamanda Türkiye’de de bu teknolojiler için içerik geliştiren üniversitelerimiz ve kurumlarımız olur.

FacebooktwitterpinterestlinkedinFacebooktwitterpinterestlinkedin

Akademik Hololens Projeleri Ödüllendirildi” üzerine bir yorum

  1. Zafer Bey, Merge Cube, Lifeliq gibi içerik üreticileri var. bunların distrütörlüğünü almayı düşündünüz mü? Maalesef bunların içeriklerinin ingilizce olması öğrenciler açısından ben şahsen bir dezavantaj olarak görüyorum. En azından ilkokul seviyesi için müfredata uygun içerik üreticileri tanıyor musunuz?
    Bu yazılanlara ek olarak içerik üretimi için mühendislerin işlerini kolaylaştırma adına tarayıcıların (3 boyutlu tarayıcıların) işleri daha çok hızlandıracağına inanıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir