Bir başarı hikayesi kahramanı: Alya ÖZTANYEL

TÜYAP Kitap Fuarı 2015
TÜYAP Kitap Fuarı 2015

Bu yılki TÜYAP Kitap Fuarı 07-15 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı. Açılış günü fuardaydım. Oracıklarda sakin sakin gezerken bir anda çığlıklar duydum. Ne olduğunu anlamaya çalıştım ama salondaki diğer pek çok ziyaretçi gibi ben de anlayamadım. Ergen çağlarında olan kızlar Epsilon yayınevinin önünde çığlık çığlığa slogan atıyorlardı.Kızlara kulak kesilip ne dediklerini anlamaya çalıştım. Ama anlaşılmıyordu. Bir şeyleri protesto ediyorlar dedim içimden. Sonra başka bir yayınevinin görevlisine “Bu kızlar neden çığlık atıyorlar?” diye sordum. Bana “Alya adında bir kız internette yazılarını yayınlıyormuş. Sonra çok beğenilince Epsilon’dan kitap olarak çıkartmış. Şimdi de imza günü için standa geldi.” dedi. O zaman anladım kızların “Alya, Alya” diye bağırdıklarını. Kızlar hem Alya diye bağırıyorlardı hem de aralarda çığlıklarla yeri göğü inletiyorlardı. Olay ilgimi çekmişti ve biraz araştırınca güzel bir başarı hikayesi çıktı karşıma. Şimdi gelin bu başarı nasıl ortaya çıkmış ona bakalım.

Alya ÖZTANYEL
Alya ÖZTANYEL

Her şey Alya’nın yazılarını Wattpad üzerinden paylaşmasıyla başlıyor. Wattpad, okuyucu ile yazarı bir araya getiren ücretsiz bir paylaşım platformu.  (Wattpad hakkında daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.) Alya’nın yazıları burada çok beğeniliyor ve hızla ünleniyor. Bu öylesine hızlı ve güçlü oluyor ki pek çok yayınevi Alya’ya yazılarını basmak için teklif götürüyor. En sonunda da Epsilon’la anlaşıyor ve ilk kitabı “Karanlık Lise“yi ardından da “Karanlık Lise 2“yi çıkarıyor. Karanlık Lise şu ana kadar  yaklaşık 17 milyon okumaya ulaşmış ve yaklaşık 350.000 kişi kitabın tamamını online olarak okuyup bitirmiş. Alya’nın Wattpad profilinde 50.000’e yakın takipçisi bulunuyor.

Karanlık Lise
Karanlık Lise

Buraya kadarki hikaye de aslında bu yazıyı yazmam için yeterliydi. Ama bugün Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul etkinliklerini TİM TV üzerinden canlı olarak takip ederken Alya’yı görmemle bu yazıyı yazmak farz oldu. Evet, Alya bugün İnovasyon Haftası etkinlikleri çerçevesinde “İnovatif Kuşak” paneline konuşmacı olarak çıkıverdi karşıma. Başarısı sadece edebiyat camiasını değil inovasyon camiasını da büyülemiş demek ki. Alya kısa sunumunda başarı hikayesini şu mealde anlattı: “Hayallerimi gerçekleştirmek için bir kalem bir kağıt yetti. Geçen sene şurada oturan bir izleyiciydim bu etkinlikte. Bugün sahnede yer alan bir girişimciyim. Eğer gerçekten isterseniz siz de başarabilirsiniz.”

Turkcell Akademi’nin Türkçeye çevirdiği ve ücretsiz olarak kullanıma sunduğu “MIT İle Girişimcilik” eğitimlerinin eğitmeni ve MIT Girişimcilik Martin Trust Merkezi’nin Yönetici Direktörü Bill Aulet “İnovasyon Nedir?” başlıklı videosunda inovasyonu çok güzel bir şekilde tanımlıyor. Aulet’e göre inovasyon:

İnovasyon = Buluş x Ticarileşme

Bu açıdan bakınca yazdığı eserle bir çeşit buluş ortaya koyan Alya, bunu ticarete de doğru taşıyınca başarılı bir inovasyon yapmış oluyor. O zaman sözü edebiyatın en inovatif başarılarından birini gerçekleştiren J. K. Rowling’le bitirelim.

Joanne Kathleen Rowling
Joanne Kathleen Rowling

Bir İngiliz yazar olan Joanne Kathleen Rowling yıllarca işsizlik maaşıyla yaşamaya çalışırken yazdığı Harry Potter serisinin tutulmasıyla 1 milyar doların üzerinde bir gelir kazanmış ve İngiltere’nin en zengin kadını olmayı başarmıştı. Umarım 1998 doğumlu, yani Z kuşağından gencecik bir kız olan Alya da benzer bir başarı yakalar ve Türkiye’nin dünyaca tanınan bir yazarı olur.

FacebooktwitterpinterestlinkedinFacebooktwitterpinterestlinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir