Acun yapamadı, Jeff yaptı!

Baştan itiraf ediyorum, başlığı fazla medyatik seçtim ve Acun’u yazımın okunma oranını arttırmak için kullandım. 🙂

Şu günlerde birçok girişimcilik platformunda bir başarı öyküsünden bahsediliyor. Hikaye sıra dışı bir strateji ile 86 milyon $ yatırım alan bir girişim üzerine. Ama ilk aklımıza gelen gibi bir teknoloji girişimi değil bu! Çok daha sıradan bir iş yapıyorlar, çorap satıyorlar. Stance adlı bu girişimin kurucularından Jeff Kearl bir alışveriş sırasında pek çok ürünün çeşitli renk ve seçeneklerde sunulmasına rağmen çorapların siyah, gri, kahverengi gibi renklerde ve kötü paketleme ile satıldığını görmüş. Buna çözüm olarak da Stance girişimini başlatmış ve bugünlerde 86 milyon $ destek alacak başarıya ulaşmış.

Çoraba farklı bir bakış: Stance
Çoraba farklı bir bakış: Stance

Ben bu hikayeyi okurken aklıma Acun ILICALI geldi.

Acun ILICALI
Acun ILICALI

Neden Acun? Çünkü Acun da 2013 yılında çok sıradan olan bir işe farklı bir soluk getirmek için sekiz.com‘u kurmuştu. Programlarında giydiği tişörtleri çok konuşulan ve viral olan Acun bunu da ticari amaçla kullanmayı akıl etmiş ve özel tasarımlara odaklanmış tişörtler satan sekiz.com’u kurmuştu. Aslında Stance’den tek farkı çorap yerine tişört üzerine çalışması. Fakat sonunda stance ve sekiz’in geldiği noktaya bakınca biri iyi fikir biri kötü fikirmiş gibi gelebiliyor. Halbuki 2 yıl önce yola çıkan Acun, kendi medya gücünü de arkasına alarak doğru bir yola girmişti. Ama demek Türkiye’de pek çok güzel girişim arkasına Acun’u da alsa başarılı olamıyor. Burada da Udemy‘nin kurucusu Eren BALİ’ye kulak verelim.

Udemy'nin kurucusu Eren BALI
Eren BALI

Eren BALİ 2011 eTohum toplantısında kendi hikayesini anlatırken Türkiye’de kurulan teknoloji girişimlerinin unicorn (değeri 1 milyar $ üzerinde olan girişimler) olabilmesinin çok zor olduğunu, kendilerinin de ODTÜ Teknokent’de Udemy’nin temellerini attıklarını ama başarıyı silikon vadisinde yakaladıklarını söylüyor. Sanırım bu tip işleri Türkiye’de yapmaya çalışmak akıntıya kürek çekmek gibi. Peki o zaman Çanakkale’de bir teknoloji girişimi kurmak neye benziyor!?

FacebooktwitterpinterestlinkedinFacebooktwitterpinterestlinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir