2030’da Üniversitelerin %50’si Kapanmış Olacak!

2030’da üniversitelerin %50’si kapanmış olacak! Gelecek bilimci (futurist) Thomas FREY

Futurist Thomas FREY
Futurist Thomas FREY

yazdığı makalede bu sonuca varmış. Oldukça iddialı ve fantastik görünüyor olabilir. Ama Frey bu iddiasını güçlü delillerle sunmuş. Birkaç tanesine beraber bakalım isterseniz:

  • Mesela artan maliyetlerden bahsetmiş Frey ve eklemiş, Amerika’da 2013 yılından beri öğrenim kredi pazarı 1 trilyon $ sınırını geçmiş. Ayrıca öğrenim ücretlerindeki artış da devam etmekteymiş.
  • Bir başka etmen de online eğitim talebindeki artış diyor Frey ve Apple’ın eğitim uygulaması olan Apple iTunes U uygulamasının 1 milyar download sınırını aşmasını delil olarak gösteriyor. Bu konudaki bir örneği de Udemy’den vermiş Frey. Udemy, Malatyalı bir genç mühendis olan Eren BALİ
    Udemy kurucusu Eren BALİ
    Udemy kurucusu Eren BALİ

    tarafından 2010 yılında Silikon Vadisinde kurulmuş bir online eğitim şirketi. Udemy ve Eren BALİ ile ilgili daha fazla bilgili Webrazzi‘den alabileceğinizi söyleyip konuya döneyim. Frey makalesini yazarken 800.000+ öğrenci ve 8.000 kurs içeriyormuş Udemy. Fakat ben bu makaleyi yazarken bu sayı inanılmaz büyümüş! 30.000+ kurs, 7.000.000+ öğrenci. Gerçekten müthiş bir büyüme. Frey’in makalesini ne zaman yazdığına dair birşey göremedim. Ama iki yıldan eski olamayacağından, şunu kesinlikle söyleyebiliriz. Bir online eğitim platformu olan Udemy en fazla 2 yıl içinde neredeyse 5-6 kat büyümüş.

  • Frey bazı rahatsızlıklardan da bahsetmiş yazısında. Mesela Amerika’da 37.000’i yüksek başarılı mezun olan 284.000 üniversite mezunun asgari ücretli işlerde çalıştığından bahsetmiş. Benzerlerini hatta daha fazlasını ülkemizde de yaşıyoruz aslında. Pek çok üniversite mezunu asgari ücretli işlerde ve hatta sigortasız olarak çalışmakta. Yine Amerika’da üniversite mezunlarının neredeyse yarısının alanı dışında bir işte çalıştığını söylüyor ki bu da bize yabancı gelmiyor. Frey bu konu ile ilgili bir örneği de Çin’den vermiş. Çin’de 2010-2020 yılları arasında yaklaşık 94 milyon öğrencinin üniversiteden mazun olacağını, ama bunların yarısından fazlasının kalifiye eleman fazlalığından dolayı mavi yakalı işlerde çalışacağını öngören bir raporu yazısına eklemiş.
  • Başka bir ipucunu da bir USA Today makalesinden vermiş Frey. Makaleye göre Amerika’daki üniversitelerin %43’ü 2016 yılına kadar MOOC (Massive Open Online Courses) sistemine geçmeyi planlamaktalarmış. %30’u ise zaten uygulamaktaymış. (MOOC hakkında daha fazla Türkçe bilgi almak istiyenler Zeynep Arhon‘un şu makalesine bakabilir.)

Evet Frey’in makalesi oldukça uzun. Bu noktadan sonra daha fazlasını isteyenleri bilginin kaynağına yönlendiriyorum.

Son olarak kendi görüşlerimi ekleyip bitirmek istiyorum. Frey’in verdiği örnekler de aslında hepimize tanıdık geliyor. Eğitim maliyetleri giderek artıyor. Eğitim talebi de artıyor. Fakat bu maliyet ve zamanı harcadıktan sonra mezunları uzmanı oldukları alanda çalıştıramıyoruz. Yani aslında o parayı ve zamanı israf etmiş oluyoruz. Ki bu da hiç yabana atılabilecek bir meblağ değil. Üstelik hayat boyu öğrenme prensibi artık hepimizi durmaksızın eğitime zorluyor. Bunu da klasik yöntemlerle hiçbir devletin sağlayabilmesi mümkün değil. Tüm bu sebeplerle, bazıları ne kadar direnseler de, ne kadar inanmasalar da eğitimin geleceğinde online eğitimin başat rolü alacak.

Bence buna hazırlı olmak yapabileceğimiz en iyi şey.

Sağlıcakla kalın.

FacebooktwitterpinterestlinkedinFacebooktwitterpinterestlinkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir